Ján VASILKO (1979)

Víťazom 10. ročníka súťaže pre mladých výtvarníkov - Cena Oskára Čepana 2005, ktorú vyhlasuje Nadácia – Centrum súčasného umenia, sa stal Ján Vasilko.

jan-vasilko-nestandard2


Prezentoval sa sériou malieb, ktoré sú ako sám povedal „melancholické a zároveň humorné či absurdné".
„So smútkom, ktorý cítim z tohto sveta sa vyrovnávam práve absurdným humorom. Zaujímajú ma ideály, utópie, hrdosť, romantizmus v tom pôvodnom a neskazenom zmysle slova a nakoniec i humor, ktorému len málokto rozumie. (...) Najdôležitejšími vecami na mojich obrazoch sú námety. Ale i farba, ktorou som sa začal zaobrať v období inšpirácie témou komercie v športe a s ňou súvisiacou reklamou.“

Spolu s P. Králikom založili Stranu železných – výtvarnú skupinu, ktorá sa zaoberá utopickou, absurdnou, melancholickou a romantickou činnosťou. "Je to ochrana práv a slobôd starých či nových strojov a  poľnomechanizmov.“ Ikonografia malieb teda vychádza z jeho vlastných filozofických a umeleckých stratégií reflektovaných v mataforickej a symbolickej skladbe prvkov reality, ktoré si so záujmom vyberá a prisudzuje im vlastnú hodnotovú hierarchiu. Ján Vasilko študoval v rokoch 1999 – 2005 Fakultu umení, TU, Košice, v Ateliéri súčasného obrazu, u prof. R. Sikoru.


Finalisti:

Ján Vasilko (viac)
Radovan Čerevka 
(viac)

Radim Labuda (viac)

Ingrid Višňovská (viac)

 

Výstava:

Slávnostné otvorenie výstavy diel všetkých štyroch finalistov Ceny Oskára Čepana 2005 sa uskutočnilo 30. 6. 2004 o 19.30 v Galérii mesta Bratislavy (Pálffyho palác). Víťaz získal finančnú odmenu v hodnote 20 tisíc korún, šesťtýždňový tvorivý pobyt v New Yorku a samostatnú výstavu usporiadanú po jeho návrate.

 

V roku 2005 mal víťaz príležitosť prezentovať sa aj na spoločnej výstave všetkých víťazov a finalistov obdobných súťaží pre mladých výtvarníkov v Českej Republike(Cena Jindřicha Chalupeckého), v Chorvátsku (Radoslav Putar Award), v Srbsku (Dimitrije Bašičević Mangelos Award), v Macedónsku (Denes Award) či v Kosove (Artists of Tomorow Award), ktorá bude na jeseň v Galérii mesta Prahy. Cenu Oskára Čepana 2005 symbolicky odovzdala pani Nena Thayer, manželka charge d´affaire USA na Slovensku. Do 10. ročníka súťaže pre mladé slovenské výtvarné talenty sa toho roku prihlásilo 37 záujemcov.