Novinky

 

5. jún 2015
Jubilejný 20. ročník Ceny Oskára Čepana má svojich finalistov!

Finalistov Ceny Oskára Čepana 2015, ktorá je určená umelcom a umelkyniam do 40 rokov, vyberala vo štvrtok 4. 6. 2015 v Bratislave nová medzinárodná odborná komisia. Finalistami sa po celodennej diskusii stali: Radek Brousil, František Demeter, Viktor Fuček a Ján Zelinka. Gratulujeme!

Viac o finalistoch a Vyhlásenie komisie k výberu finalistov nájdete na http://oskarcepan.sk/#finalisti-2015

cepan2015finalisti


27. máj 2015
Výzva 20. ročníka Ceny Oskára Čepana skončila, prihlásilo

sa vyše 40 výtvarníkov!
Posunutie vekovej hranice na 40 rokov výtvarníci využili - jedna štvrtina prihlásených je vo veku 35-40 rokov, o Čepana budú bojovať aj dvaja českí umelci. Oproti minulým ročníkom sa tiež prihlásilo viac výtvarníkov, ktorí sa venujú maľbe a kresbe. Zoznam prihlásených a viac info nájdete tu: www.oskarcepan.sk 

COČ -40

16. apríl 2015
Otvárame 20. ročník Ceny Oskára Čepana!

Otvárame 20. ročník Ceny Oskára Čepana a zverejňujeme výzvu pre umelcov na prihlásenie svojho portfólia do sútaže! Prihlásiť sa môžete od dnes (16.apríla) do 16. mája a to prostredníctvom vytvorenia si účtu na platforme works.io - VIAC INFO: www.oskarcepan.sk

Okrem finančnej podpory a tvorivého pobytu v New Yorku získa tohtoročný laureát aj možnosť umeleckej rezidencie v spolupráci s projektom K.A.I.R.. Novinkou je tiež veková hranica pre prihlásených, ktorá sa posúva na 40 rokov. Jubilejný 20. ročník Ceny sa odohrá v Košiciach a výstavu štyroch finalistov bude hosťovať košická DIG gallery.

O tom, kto postúpi do finálovej výstavy, rozhodne nová komisia v medzinárodnom zložení Milena Bartlová (CZ), Monika Mitášová (SK), Joanna Rajkowska (PL), Adam Budak (PL/CZ), Peter Tajkov (SK) a Dušan Barok (SK/NO).25. október 2014

Víťazkou Ceny Oskára Čepana 2014 je Jana Kapelová!

Odborná komisia v zložení Áron Fenyvesi, Piotr Stasiowski, Jiří Ptáček, Michal Murin a Mira Keratová sa o víťazovi Ceny Oskára Čepana 2014 rozhodovala na základe predošlej tvorby a aktuálneho diela na výstave finalistov. Laureátkou 19. ročníka sa 24. októbra 2014 stala výtvarníčka Jana Kapelová. Videoinštaláciu Čakanie na materiál vytvorila spolu so svojim otcom Jánom Kapelom.

 

finalisti Čepana 2014 50prcnt

 13. október 2014

Slávnostné vyhlásenie víťaza 19. ročníka

Ceremoniál sa uskutoční v piatok 24. októbra 2014 o 20:00 v centre súčasnej kultúry Stanici Žilina-Zárečie. Večerom budú slovom a autorskými pesničkami sprevádzať Ingrid Hrubaničová a Ľubo Burgr z bratislavského divadla SkRAT. O afterparty sa postarajú Tomino & Myslivec (CZ).

 

 

 6. máj 2014

Nový tím a budúcnosť

 Spolu s riaditeľkou NCSU Bohdanou Hromádkovou tvorí od marca 2014 nový realizačný tím výtvarník Tomáš Džadoň, kurátorka Barbora Šedivá, grafický dizajnér Boris Meluš a Ľubica Drangová, ktorá bude mať na starosti PR. K spolupráci prizvali kurátorov Novej Synagógy / Kunsthalle Žilina – Katarínu GatialovúFedora Blaščáka.

 

Zásadnou novinkou je vytvorenie odborného poradného orgánu Ceny. Ten bude konzultovať aktuálne otázky spojené s ďalšími ročníkmi (zloženie poroty, miesto konania výstavy finalistov) a otvorí odbornú diskusiu na témy týkajúce sa významu, hodnoty a ďalšieho smerovania celého projektu. Podľa nového realizačného tímu takáto diskusia v súčasnosti Cene Oskára Čepana a slovenskej výtvarnej scéne chýba. Cieľom 19. ročníka je tiež kurátorsky a architektonicky zjednotená výstava štyroch finalistov a atraktívny sprievodný program.

 

Spolu s ďalšími aktivitami by tieto zmeny mali smerovať nielen k výraznejšej propagácii samotnej Ceny, ale najmä k lepšej informovanosti domácej i zahraničnej verejnosti o aktuálnom dianí v oblasti súčasného výtvarného umenia. Cena a dianie okolo nej by mali prispieť ku kritickej reflexii a otvorenejšej komunikácii umeleckých konceptov a tém, ktoré dnes mladí autori v svojej tvorbe formulujú.